חייגו עכשיו: 03-6879901

מצלמה תרמית

מצלמות תרמיות אינפרא אדומות של חברת Optris הינן קומפקטיות ומדוייקות, בעלות יחס עלות-תועלת מצויין ומוכנות לשימוש מיידי באמצעות יציאות תקשורת ויציאות אנלוגיות מגוונות.

מצלמה תרמית – איך היא עובדת ומהם יתרונותיה >

 

מצלמות תרמיות מתוצרת Optris הינן נייחות ומצויינות עבור שימושים רבים, ביניהם:

 • בקרת טמפרטורה בתהליכי ייצור בתחומי הרכב, זכוכית, פלדה, פלסטיק, ברפואה ועוד.
 • הדמיה תרמית עבור טווח טמפרטורה רחב: -20- מעלות ועד 1800 מעלות צלזיוס
 • מצלמות תרמיות מהירות - מיפוי טמפרטורה של האובייקט הנימדד תוך אלפיות השניה.
 • איתור נקודה אוטומטי למערכות אוטונומיות - בדיקה תרמית של אובייקטים באמצעות מצלמה תרמית לגילוי נקודות חמות או קרות באופן אוטומטי -  לגילוי נקודות חולשה בייצור ועומס יתר.


יתרונות נוספים של מצלמה תרמית, מצלמת אינפרא אדום, מתוצרת Optris:

 • תוכנה נלווית מקיפה לעיבוד מידע תרמי, כולל "line scan mode" המשמש לבדיקות עצמים בתנועה
 • מספר אפשרויות לבחירת עדשות
 • התאמה לעיבוד מהיר
 • רגישות תרמית גבוהה במיוחד
 • רזולוציה אופטית גבוהה
 • טווח טמפרטורות רחב בין - 20- ל - 1800 מעלות צלזיוס
 • טווחי ספקטרום שונים   ( 14μm  - 1μm)
 • אפשרות לאביזרים נילווים, כגון חצובה, אמצעי קירור ועוד
 • עמידות בתנאי שטח קשים באמצעות מעטפת קשיחה
 • אינטגרציה מהירה לרשתות ומערכות אוטומטיות באמצעות מגוון חיבורים
 • מימשק RS485  ו- Direct Ethernet
 • אפשרת למצלמה תרמית בעלת יחידת עיבוד אוטונומית הכוללת יציאות תקשרות (סדרת Xi).

 

תחומי היישום העיקריים עבור מצלמה תרמית בקטגוריה הזו הם:

 • ניתוח תהליכים תרמיים דינמיים במהלך פיתוח מוצר ואיפיון תהליכים
 • שימוש נייח לניטור ובקרה מתמשכים של תהליכי חימום וקירור

 

אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה. יש ברשותנו מבחר גדול של מצלמות תרמיות למכירה ונשמח לסייע לכם בבחירת המצלמה התרמית המתאימה ביותר עבורכם: 03-6879901, info@ibt.co.il

 

תוכנה לשליטה ואנליזה של מצלמות IR

תוכנת PIX connect
https://www.optris.com/optris-pi-connect

התוכנה תומכת באפשרויות הבאות:

 • ניתוח ותיעוד נתוני מדידות טמפרטורה
 • תמיכה בתהליכים אוטומטיים ובקרת איכות
 • רמה גבוהה התאמה לצרכי הלקוח
 • הקלטת וידאו וצלם פונקציה ירו (IR או BI-SPECTRAL)
 • ניתוח נתונים נרחב בזמן אמת וניתוח הסטורי

 

מצלמה תרמית למכירה

להלן מספר קריטריונים המסייעים בבחירה של סוג מכשיר המדידה/ מצלמה תרמית על בסיס טכנולוגיה של חיישן אינפרא אדום:

 1. השאלה הבסיסית היא: מדידת נקודה או משטח מדידה?
  ההחלטה על איזה מכשיר מדידה נרצה להשתמש : מד טמפרטורה גבוהה, פירומטר, או מצלמה תרמית אינפרא אדום הוא תלוי היישום. ברגע שזה נקבע, המוצר חייב להיות מוגדר ובעל תכונות מתאימות. במקרים חריגים, יש גם יישומים שבהם שתי הטכנולוגיות הינן רלוונטיות; במצב זה, אנו ממליצים להתייעץ עם מהנדסי היישומים.
 2. טווח טמפרטורה
  יש לבחור את טווח הטמפרטורות האופטימלי של החיישן ככל שניתן כדי לאפשר רזולוציה מקסימלית של טֶמפֶּרָטוּרָת האובייקט. במצלמות תרמיות,  ניתן לקבוע את טווחי המדידה עבור היישום הנדרש באופן ידני, או באמצעות ממשק דיגיטלי של המכשיר.
 3. תנאים סביבתיים
  נתון חשוב לעבודה עם מצלמה תרמית אינפרא אדום וחיישנים הם נתוני טמפרטורת הסביבה המקסימלית. ניתן בתנאים מסויימים להגדיל את טווח העבודה של מכשירי המדידה באמצעות אמצעי קירור על בסיס מים או אוויר המאפשרים למכשירים לעבוד גם בסביבה חמה יחסית. ניתן אף לשלב מערכות טיהור אוויר המסייעות לשמור על נקיון עדשות המצלמה התרמית מאבק וליכלוך אחר.
 4. גודל כתם המדידה
  גודל של אובייקט המדידה צריך להיות שווה או גדול יותר מאשר שדה הצפייה של החיישן כדי להגיע לתוצאות מדויקות .הקוטר (S) משתנה בהתאם למרחק של החיישן (D) מהאוביקט. בספרות יש התייחסות לייחס בין D: S וכתלות בסוגי העדשות.
 5. מצלמה תרמית - חומר ומשטח של אובייקט המדידה
  תכונות האמיסיביות תלויה בתכונות החומר הנמדד, במשטח ובגורמים אחרים. הכלל הנפוץ הוא כדלקמן: ככל שערך האמסיביות emissivity,  גבוה יותר, קל יותר לקבל תוֹצָאָה מדויקת. רוב חיישני אינפרא אדום מאפשרים שליטה וכיוון של ערך האמסיביות של יחידת המדידה.
 6. זמן תגובה של מדחום אינפרא אדום
  זמן התגובה של חיישני אינפרא אדום הוא מהיר מאוד לעומת מדי חום באמצעות מגע. הם נעים בין 1 ms  ל 250 ms, ותלויים באופן ישיר בסוג החיישן של מכשיר המדידה.
 7. מצלמה תרמית - ממשקים / מצלמות תרמיות עם תקשורת לבקר טמפרטורה מתוכנת
  הממשקים אמורים לתמוך בניתוח של תוצאות המדידה למערכות ותוכנות חיצוניות:
  הממשקים הבאים זמינים:
  יציאה: 0/4 - 20 mA
  יציאה / אנלוגי: 0 - 10V
  תרמי: J, או K
  ממשקים: CAN, Profibus-DP, RS232, RS485USB אתרנט

אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה. יש ברשותנו מבחר גדול של מצלמות תרמיות למכירה ונשמח לסייע לכם בבחירת המצלמה התרמית המתאימה ביותר עבורכם: 03-6879901, info@ibt.co.il

 

מצלמה תרמית – איך היא עובדת ומהם יתרונותיה

סביר להניח שרובנו מכירים את היעילות של המצלמה התרמית בכל הנוגע לתחומי פעילות כגון איתור נזילות ובדיקות איטום ובידוד, אולם זהו רק אחד מתחומים רבים בהם נעשה שימוש במצלמה תרמית.
במאמר הבא נסביר כיצד המצלמה התרמית עובדת, מהם יתרונותיה ואלו עוד שימושים - צבאיים, תעשייתיים ואזרחיים, יש לה.

חברת IBT מתמחה בפתרונות מתקדמים לטיפול תרמי ובקרת טמפרטורה, ממיטב החברות העולמיות. נשמח לסייע לכם בבחירת המצלמה התרמית המתאימה ביותר עבורכם - 03-6879901info@ibt.co.il

כיצד פועלת מצלמה תרמית?

ביסודה, מצלמה תרמית פועלת באמצעות זיהוי של קרינה אינפרה-אדומה (נקראת גם קרינה תת אדומה - IR) - זוהי למעשה קרינת חום שמופצת מכל עצם הקיים בעולם ואינה נראית לעין האנושית.  הכלל הפיזיקלי אומר ככל שעצם מסוים חם יותר, כך הוא מייצר יותר קרינה אינפרה-אדומה.

כדי לנתח את הקרינה האינפרה-אדומה ולייצר ממנה תמונה ברורה לעין, פועלת המצלמה התרמית באופן הזה:

 • ראשית כל, מצלמה תרמית מצוידת בעדשה מיוחדת שביכולתה למקד את האור הנפלט מעצמים לטווח הרלוונטי של 7-14 מיקרומטרים – זהו טווח גלי האינפרא-אדום המאפשר את בחינת המגמות התרמיות של כל עצם.
 • בשלב השני, האור הממוקד בגלים הרלוונטיים עובר אל מערך שלם של חיישנים, הנקראים מיקרובולומטרים הנמצאים בתוך המצלמה. חיישנים אלו מסוגלים למדוד את ההפרשים בין הטמפרטורות הקיימות בסביבה הניבדקת.
 • ההפרשים הנמדדים במיקרובולמטרים ומייצגים למעשה את מה מתרחש בסביבה החיצונית, מאורגנים למפה תרמית מפורטת, המתורגמת לאותות אלקטרוניים.
 • בשלב האחרון, מעבד נתונים המותקן גם הוא בתוך המצלמה הופך את האותות האלקטרוניים למידע גרפי שניתן להציג – וזוהי אותה מפה תרמית צבעונית שאנו מקבלים בסופו של דבר על גבי צג המצלמה, כאשר צבעים הנוטים לגווני הצהוב, הכתום והאדום מצביעים על איזורים חמים, ואילו צבעי כחול ושחור מצביעים על איזורים קרים באובייקט המצולם.

מצלמה תרמית - שימושים

הטכנולוגיה שבה פועלת המצלמה התרמית והתוצאה המדויקת והמהירה שאותה היא מסוגלת להפיק יכולה להביא תועלות רבה עבור לא מעט גורמים, ואכן כיום ישנם עבורה שימושים רבים תחומים וענפים רבים. רובנו, כאמור, מכירים אותה מתחום תיקון התשתיות הביתי - שם היא משמשת ככלי לאיתור נזילות ובדיקות איטום ובידוד, אך כדאי גם להכיר את התחומים הנוספים שבהם היא לוקחת חלק:

 • שימושים בתחום הצבאי והביטחוני – במקורה, פותחה המצלמה התרמית על ידי צבא ארצות הברית לשימוש צבאי בכלל, כאמצעי לראיית לילה וככלי לזיהוי והגנה מפני תקיפות מטוסים. גם כיום יש למצלמה התרמית שימושים שונים בתחום הביטחוני, לא רק הצבאי אלא גם האזרחי, והיא ממלאת תפקיד חיוני במערכי האבטחה של נמלי תעופה, מתקנים ממשלתיים רגישים, בתי כלא ומוסדות מדיניים נוספים.
 • שימושים בתחום הצלת החיים – המצלמה התרמית יכולה לשמש גם עבור הצלת חיים של ממש, כמו במקרים הבאים: איתור נפגעים באזורים מוכי אסון או אפופי עשן;  במעברי גבול – זיהוי אנשים החולים במחלות זיהומיות, בלימת כניסתם והעברתם לטיפול, ועל ידי כך מניעת התפרצויות של מגפות קשות; בדיקות רפואיות חיוניות המתבססות על טכנולוגיית הצילום התרמי.  עוד על מד חום ללא מגע לאיתור חולים ניתן לקרוא בקישור הבא.
 • שימושים בתחום התעשייתי -  מצלמה תרמית תעשייתית נמצאת בשימוש גם במסגרת תעשיות מסחריות מתקדמות  ביותר, כמו תעשיית הרכב, תעשיית המתכת ותעשיית יצור המעגלים החשמליים – בהן היא משמשת לניטור מידות החום המתקיימות בתהליכי ייצור שונים, איתור ומניעת כשלים בתהליכים אלו.
 • שימושים בתחום המדעי-מחקרי -  ניתן להשתמש במצלמה תרמית גם למטרות מדעיות ומחקריות שונות, כמו למשל דימוי תרמי בטלסקופים, דימוי תרמי למטרות חיזוי מזג האוויר ומחקר מטאורולוגי, ודימוי לטובת מחקרים ארכיאולוגיים.
 • שימושים בתחום איתור נזילות ותשתיות-  זהו כנראה השימוש הכי מוכר של המצלמה התרמית. באמצעות איתור נזילות במצלמה תרמית ניתן לאתר את מקור הנזילה במהירות וללא צורך בהרס קירות/ רצפות.

חברת IBT מתמחה בפתרונות מתקדמים לטיפול תרמי ובקרת טמפרטורה, ממיטב החברות העולמיות. נשמח לסייע לכם בבחירת המצלמה התרמית המתאימה ביותר עבורכם - 03-6879901info@ibt.co.il

מצלמה תרמית - יתרונות

לא בכדי הגיעה טכנולוגיית הצילום התרמי והמצלמה התרמית לשימוש רחב ומקיף כל כך - וזאת מכיוון שטמונים בה לא מעט יתרונות:

 • מהירה ומדויקת – ביכולתה של המצלמה התרמית המודרנית לסרוק במהירות של אלפיות שנייה בודדות פני שטח ועצמים שונים, ולייצר עבורם מפה תרמית נכונה ומדויקת הנעה בין טווח טמפרטורות רחב במיוחד – החל מ-20- ועד 1800 מעלות צלזיוס.
 • מצמצמת באופן משמעותי את הסיכון לפגיעה ברכוש ובנפש – השימוש במצלמה תרמית במעקב אחר תשתיות שונות, כמו תשתיות חשמל וצנרת, מאפשר גילוי מוקדם של כשלים שונים המתחילים להתרחש, ותיקונם טרם היווצרותה של בעיה רחבת היקף שיכולה להביא לפגיעה ברכוש ובנפש – כמו הצפה בעקבות דליפה, או קריסה של מערכת החשמל. בנוסף המצלמה התרמית משמשת, כאמור, גם עבור צרכי ביטחון שונים, צרכי חירום וצרכי רפואה – שימושים שבעזרתם מצילים חיים ומונעים פגיעה בנפש.
 • מאפשרת זמן השבתה מינימלי של ציוד ותשתיות – השימוש במצלמה התרמית לא דורש מגע פיזי ישיר ופולשני עם העצמים המצולמים על מנת לנטר את מידות החום שהם מפיצים. באופן הזה ניתן לבצע בדיקה תרמית מבלי לשתק את פעילותם של מכשירים ותהליכים שלמים במפעל תעשייה למשל, או לחלופין מבלי לשבור קירות ולהפריע למהלך חייהם לדיירי הבית - כאשר מדובר בבדיקת צנרת ביתית לאיתור נזילות. בכך חוסכת הטכנולוגיה התרמית כסף רב שהיה עלול לרדת לטימיון ומעלה את יעילות התהליך.
 • מסייעת בשיפור ושדרוג תהליכי ייצור – במסגרת השימושים התעשייתיים שלה, מאפשרת המצלמה לאתר ולזהות נקודות חולשה שונות בתהליך הייצור, נקודות שבהן נוצר עומס יתר על המערכת וכדומה. בכך מסייעת המצלמה להיטיב את תהליכי הייצור ובקרת האיכות, לאתר ולמנוע כשלים, שבלעדיה לא היה ניתן לאתר ולפתור.

סיכום

כפי שאתם יכולים להבין, מצלמה תרמית הינה כלי משוכלל ביותר, העובד באמצעות זיהוי וקריאה של קרינה אינפרה-אדומה הנובעת מעצמים במרחב ותרגומם לכדי מפת חום צבעונית ברורה ובהירה לעין. טכנולוגיית הצילום האינפרה-אדום רווחת ונפוצה היום בשלל ענפים ותעשיות – החל מענף השיפוצים, תיקוני הצנרת הביתית ואיתור נזילות, דרך ענפי הביטחון, הרפואה והמחקר ועד התחום התעשייתי יצרני – וכל זאת לא בכדי. מדובר בטכנולוגיה מהירה ומדויקת, התורמת באופן משמעותי לייעול תהליכים וטומנת בתוכה עוד יתרונות רבים בעתיד.

חברת IBT מתמחה בפתרונות מתקדמים לטיפול תרמי ובקרת טמפרטורה, ממיטב החברות העולמיות. נשמח לסייע לכם בבחירת המצלמה התרמית המתאימה ביותר עבורכם - 03-6879901info@ibt.co.il