חייגו עכשיו: 03-6879901

טרמוקפל

מבחר טרמוקפלים לתעשייה ולמעבדות מחקר, ממיטב החברות והיצרנים.

מדידת טמפרטורה באמצעות טרמוקפל


טרמוקפל, הקרוי גם צמד תרמי, הוא מכשיר למדידת טמפרטורה אשר מורכב משני חוטי מתכות מסוגים שונים המצטלבים אחד בשני בכל קצה: הצטלבות אחת ממוקמת היכן שאמורים למדוד את הטמפרטורה, ההצטלבות בקצה השני מצויה בטמפרטורה נמוכה יותר ואל המעגל החשמלי מחובר כלי מדידה. הפרשי הטמפרטורה גורמים להתפתחות של כוח אלקטרומגנטי אשר פרופורציונלי בקירוב להפרש הטמפרטורות בשתי ההצטלבויות, ועל כדי כך ניתן לקבל אומדן של הטמפרטורה הנמדדת.
ישנם צירופים בודדים של שני סוגי מתכות שבהם משתמשים עבור טרמוקפל, כגון נחושת וברזל או אנטימון וביסמות. הבחירה בסוגי המתכות אותם משלבים תלויה בתנאי השטח שבהם נמדדת הטמפרטורה. כיול המחשב לרוב נעשה מבעוד מועד, אך בעת המדידה מקובל לכייל את המכשיר אל מול טרמוקפל אחר בתוך מכשיר המדידה, וזאת על מנת לצמצם את טווח השגיאה הפוטנציאלי.


מקור שיטת המדידה של הטרמוקפל


שיטת המדידה של התרמוקפל התגלתה על ידי הפיזיקאי הגרמני תומס יוהאן סיבק: סיבק גילה שאם הוא מקרב למעגל חשמלי מחט מגנטית המורכבת משתי מתכות שונות, המחט מוסטת כאשר אחת מההצטלבויות שלה מתחממת. הגילוי הפך למשמעותי כשהתברר כי המתח שנוצר בהצטלבות אחת של שני סוגי מתכות שונים יכול לבוא לידי שימוש על מנת למדוד טמפרטורות גבוהות ונמוכות במיוחד.


חברת IBT משווקת מבחר טרמוקפלים לתעשייה ולמעבדות מחקר, ממיטב החברות והיצרנים.
אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה. נשמח לסייע לכם בבחירת הטרמוקפל המתאים ביותר עבורכם: 03-6879901,  info@ibt.co.il


שימוש בתעשיות


נערך שימוש נרחב בטרמוקפלים, ידועם גם בשם צמדים תרמיים תעשייתיים, בתעשיות השונות ובעולם המדע, כגון יישומים הכוללים מדידת טמפרטורה עבור תנורים תעשייתיים, פליטה של מנועי טורבינה, מנועי דיזל והליכים תעשייתיים אחרים. טרמוקפל משמש גם לשימוש ביתי בתור חיישן טמפרטורה המצוי בתרמוסטטים.


טרמוקפל - יתרונות וחסרונות


יתרונם הגדול של טרמוקפלים הוא עלותם הזולה ויכולתם למדוד טווח טמפרטורה נרחב. בנוסף לכך, טרמוקפל אינו דורש אנרגיה חיצונית, היות והוא ממיר לאנרגיה חשמלית את אנרגיית החום שהוא נחשף אליה. חסרונם העיקרי של טרמוקפלים הוא רמת הדיוק שלהם במדידת הטמפרטורה הנמוכה, באופן יחסי, לחיישנים אחרים.


סוגים שונים של טרמוקפלים


ישנם מספר סוגים של טרמוקפלים, אשר מורכבים משילובי מתכות שונים ומתאימים עבור תעשיות שונות. ישנם שני סוגי טרמוקפלים בהם נעשה שימוש נרחב בתעשיות שונות:
טרמוקפל Type K: מכשיר זה מורכב שני סוגי מתכות שונים: ניקל-כרום וניקל-אלומיניום. מדובר, ככל הנראה, במכשיר הטרמוקפל הנפוץ ביותר עקב עלותו הזולה ורמת האמינות והדיוק הגבוהה יחסית ויכולתו למדוד טווחי טמפרטורה נרחבים. מכשיר זה מצוי במגוון רחב של יישומים ויכול למדוד עד לטמפטורה של 1100 מעלות צלזיוס.
טרמוקפל Type J: מכשיר זה מורכב מסוגי המתכות ברזל ונחושת-ניקל. גם מכשיר זה נפוץ במיוחד ונערך בו שימוש נרחב בתעשיות השונות. לטרמוקפל Type J יש טווח טמפרטורה קטן יותר מזה של Type K (ניתן למדוד באמצעותו טווח טמפרטורה של 0 עד 600 מעלות צלזיוס) אך לשני המכשירים עלות דומה. מכשיר זה נפוץ במיוחד לשימוש בתעשיית הפלסטיק.


חברת IBT משווקת מבחר טרמוקפלים לתעשייה ולמעבדות מחקר, ממיטב החברות והיצרנים.
אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה. נשמח לסייע לכם בבחירת הטרמוקפל המתאים ביותר עבורכם: 03-6879901
info@ibt.co.il